środa, 15 kwietnia 2009

MOJE PODRÓŻE

RZYM CD> str.4

Najbardziej fascynującym miejscem w Rzymie jest bez wątpienia : Colosseum ,Palatyn i Forum Romanum.

Colosseum - miejsce igrzysk i krwawych walk gladiatorów - samo w sobie jest potęgą, jego majestetycznego wyglądu nie przyćmił ani upływ czasu ani zniszczenia spowadowane burzeniem murów dla uzyskania kamieni pod budowę świątyń i kościołów. Przepowiednia głosi, że: "jak długo będzie stało Koloseum, tak długo będzie Rzym, gdy Koloseum upadnie, upadnie Rzym, a kiedy upadnie Rzym, upadnie świat." Myślę, że postoi jeszcze mnóstwo lat - oby tylko nie zniszczyła go jakaś bomba nuklearna- i cieszć będzie oczy niejednego miłego turysty.

Palatyn - to naturalne wzgórze ( jedno z siedmiu) na którym rozciąga się Rzym. Na tym wzgórzu według legendy wilczyca karmiła słynne bliżnięta - Romulusa i Remusa. Było to też ulubione miejsce budowy najwspanialszych pałaców cesarskich (pałac z łaciny - palatino).W dolinie u podnóża Palatynu wznoszą się ruiny Circo Massimo, gdzie organizowano wyścigi cesarskich rydwanów. Malownicze widoki, piękne ogrody, cieniste gaje pomarańczowe i spokojne, romantyczne zakątki zapewniają wspaniały odpoczynek podczas przerwy w zwiedzaniu.

Forum Romanum - było sercem starożytnego Rzymu - powstawały tu budynki publiczne, domy patrycjuszy, świątynie i rynek. Teraz są to romantyczne ruiny, ale ich smutne piękno i echa przeszłości sprawiają, że stanowią one najważniejszy obszar archeologiczny w Europie. Warto tam pójść, by podziwiać ślady dawnej wielkości i subtelny urok tego wspaniałego kiedyś miejsca. Człowiek wśród tych olbrzymich ruin czuje się jak maleńka istotka, która przyszła i zaraz zniknie a te olbrzymy zostaną na zawsze. Wrażenie, którego się nie da zapomnieć. CDN.

1 komentarz:

  1. No tym razem trochę się opanowałaś w tym pisaniu i można spokojnie przeczytać.

    OdpowiedzUsuń